KKTC Berlin Temsilciliği Alman makamlarının bilgi ve yönlendirmeleri çerçevesinde 2012 yılında kurulmuş olup Berlin’in güzide caddelerinden biri olan Friedrichstrasse üzerinde faaliyet göstermektedir. Temsilciliğimizde Temsilci ile birlikte bir Temsilci yardımcısı bulunmaktadır.

KKTC Berlin Temsilciliğinin başlıca görevleri arasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin ve yurttaşların menfaatlerini korumak ve geliştirmek yer almaktadır.

Bu çerçevede, Alman makamları ile siyasi, ticari, kültürel ve turistik ilişkilerin ve işbirliklerinin gelişmesini sağlamak Temsilciliğimizin görevleri arasındadır. Temsilciliğimiz Alman Dışişleri Bakanlığı ve Alman Federal Milletvekilleri başta olmak üzere yerel makamlar, siyasi ve ticari kuruluşlar, sivil toplum örgütleri ile yakın ilişkiler yürütülmektedir.

Temsilciliğimiz ayrıca, KKTC yurttaşlarına ve uyrukluğunu taşıyan tüzel kişilere yönelik konsolosluk işlemlerini yürütmek ve konsolosluk himayesi sağlamaktadır. Bu doğrultuda yurttaşlık, kişi halleri, askerlik, sağlık, noterlik, öğrenci işleri ve ticari, mali ve adli konular ile ilgili işlemlere ilişkin başvurular kabul edilmekte ve tasdik hizmeti verilmektedir.

Temsilciliğimizde, yabancılara yönelik vize işlemleri de yürütülmektedir.